Maldivler Cumhuriyet’ti Hint Okyanusunda yer almaktadır. Ülkenin başkenti Male’dir.

Maldivler Cumhuriyeti

Maldivler Cumhuriyeti’nin başkenti Male’dir. Son nüfus sayımında ülkenin toplam nüfusu 61.000 olarak kayıtlara geçmiştir. Male şehri Maldivlerin başkenti olmasının yanı sıra en önemli şehri konumundadır. Male’den sonra en önemli şehri Gan’dır.

Maldivler Cumhuriyeti’nin toplam yüz ölçümü 29km’kare olarak ölçülmüştür. Maldivlerin etnik ve sosyal yapısından bahsedersek, yerli halkın kökenine divehiler denilmektedir.

Divehiler geçmiş yüzyıllarda Maldivlere gelip yerleşmişlerdir. Hintlilerle, Araplar Maldivlerin kültürünü derinden etkilemişlerdir. Divehi dili olarak bilinen Maldivler dilinin içinde bir çok Arapça, Hintçe harf, kelime bulabilmek mümkündür.

Maldiv halkının tamamı Müslümandır. Maldiv Cumhuriyeti 1965 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Yönetim biçimi isminde de belli olduğu gibi Cumhuriyet olarak benimsenmiştir. Fakat belirtmek gerekir ki Maldivler İslami yönetim biçimiyle muhafazakâr bir şekilde yönetilmektedir.

Ada 19 atol ve 1 idari bölgeye ayrılmıştır. Her yıl 26 Temmuz bağımsızlığın ilan edildiği gün olarak kutlanmaktadır.

Maldivler cumhuriyetinin anayasası ise 1998 yılında yürürlüğe girmiştir.

Dünyanın en iyi Maldivler tur operatörü WTS, yine Dünyanın en iyi 5 yıldızlı havayolu Emirates ile yıl boyunca her gün, en avantajlı üstelik para iadesi garantisiyle özel paket fiyatlarını sizlere sunuyor! Ayrıntılar için tıklayınız.

WTS Emirates Dubai Stopover

WTS, Emirates'in Official Tour Operator Partneridir. Tüm Dubai konaklamalı seyahatleriniz için tıklayınız.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz

CANLI DESTEK
Haberler