Maldivler siyasetinde en büyük rolü Hindistan’ın Maldiv’e karşı tutumu oluşturmaktadır.

Maldivler Siyaset

Maldivler siyasetinin temel belirleyicisi Hindistan’ın Maldivlerin iç işlerine karışmasıdır. Maldiv adalarını sürekli olarak müdahaleleriyle etkileyen Hindistan, büyük bir güç olarak, Maldivleri elinin altında tutmak istemektedir. Hintli siyasiler, Maldivlerde sürekli olarak kendi adamlarını kullanıp, bir etki yaratırlar. Böylelikle rahat bir şekilde iç işlerine karışabildikleri Maldiv’i kontrol altına alırlar. Sri Lanka’da Maldivlerde etkin rol oynamaktadır.

Tamil adlı gerillalarla Maldivleri karıştırmak adına eylemler düzenlemektedirler. 1988 senesinde düzenlenen darbe operasyonunda Hintli askerler Maldivlere çıkarma yapmıştır. Halen ülke içinde dış askerler bulunmaktadır. 30 yıl süren bir diktatörlükten sonra 2008 yılında Maldivlerde Muhammed Naşid dönemi başlamıştır.

Maldivler 1968 yılında İngiltere yönetiminden ayrılıp bağımsızlığını ilan etmiştir. İslami kurallarla yönetilen Maldivler, Cumhuriyet yönetim biçimine geçmiştir. Cumhuriyet ismi literatürde geçsede, aslında sadece isim olarak kalmıştır.

Paylaş:

Yazar

Maldivler'de sizlere mükemmel bir tatil yaşatmak ve hayallerinizi renklendirmek için alanında uzmanlaşmış profesyonel ekibimiz, her türlü seyahat ve etkinlikleriniz için, bütçeniz ve talebiniz doğrultusunda en iyi hizmeti sunmaktadır. Maldivler ile ilgili aklınıza takılan her şey için bize ulaşabilirsiniz.

Cevap Yazın

CANLI DESTEK
Haberler