1. Anasayfa
  2. Maldivler Gezi Rehberi
  3. Maldivler İslam

Maldivler İslam

folder_openMaldivler Gezi Rehberi
commentYorum yapılmamış

Maldivler Cumhuriyeti’nin resmi dini İslam’dır. Ülke halkının çoğu Müslümandır. Halk üzerine düşen tüm dini sorumluluğu eksiksiz şekilde yerine getirmektedir.

Maldivler İslam

Maldivlerle İslam dinini ilk olarak tanıştıran Ebu’l- Bereket Yusuf el-Berberi adında bir sufi’dir.Maldivler adalarında 1154 yılında gelindiğinde krallık sistemi mevcuttur. Kral sufinin etkisiyle beraber Müslüman olur ve İslam dini adada hızla yayılmaya başlar.

Müslüman olan Maldivler kıralı ismini ise Muhammed el-Adil olarak değiştirir. Kralın Müslüman olması ise ada halkının Müslüman olmasında büyük etki yaratmıştır. Krala tapan halkın kralın yaptıklarını örnek alması bunda büyük etki gösterir. Yine ünlü Araplardan olan İbnu Batuta’nın Maldiv’i ziyareti sırasında kralın kızıyla evlenmesi sonucunda ada halkına İslami anlatma olanağı bulmuş. Batuta bu sayede Maldivlerde İslam dininin yayılmasında büyük etki göstermiştir. Seyyah olan Batuta seyahatnamesine bunu not düşmüştür. Portekizlilerin baskısı altında olan adalar, yaklaşık 20 yıl boyunca Portekizlilerin egemenliğine geçmiştir.

Maldivler Tarihi

Maldivler tarihinde birçok ülkenin sömürgesi olmuştur. Acılı geçen bu yıllarda halk hiçbir sömürgeyi benimsememiştir. Tusunami tehlikesi altında olan maldivlerin tanınması ve dünya halkı tarafından geç keşfedilmesinde de sömürge devletlerinin payı vardır. Neyse ki 1965’li yıllara gelinince Maldivliler bağımsızlıklarını ilan etmiştir.

Maldivlerde Portekiz Dönemi

Portekizliler hâkimiyete aldıkları Maldivleri 20 yıl yönetmişlerdir. Maldivler tarihinde ciddi bir yer edinen Portekizliler ada halkı tarafından hiçbir şekilde benimsenmemişlerdir. Bu yıllar arasında adalara vali belirleyip yönetimi o şekilde sağlamışlardır. Maldivlerin kralı olan Muhammed Tukrufan Portekizliler tarafından ülkeden çıkarılmıştır. Maldivliler Portekizlileri hiçbir zaman içlerine sindirememişlerdir. Sömürge olarak gördükleri Maldivleri Hint okyanusunun ortasında kendi hallerine güzel bir hayat sürerken, cehenneme çevirmişlerdir.20 yıla yakın zamandan sonra hakimiyet Hollandalılara geçmiştir.

Maldivlerde Hollanda Dönemi

Maldivler tarihine baktığımız zaman, Maldivlerde Hollanda dönemi 1645’li yıllarda başlamıştır. Burada sömürge olarak gördükleri halka her zulmü yapan Hollandalılar kısa bir zaman sonra Hint yarım adasında üstünlüğünü kabul ettiren İngilizlerle başa çıkamamış ve Maldivlerin yönetimini İngilizlere bırakmışlardır.

İngiliz Döneminde Maldivler

1887’li yıllara geldiğimiz zamansa Maldivler tarihinin son sömürge sahibi olan İngilizleri görmekteyiz. İngilizler Maldivler Seylan’daki sömürlere bağlanmıştır. Zorla imzalattırılan anlaşmayla İngilizler bağlanmayı gerçekleştirmiştir. Fakat belirtmek gerekir ki yapılan anlaşmada Maldivliler, iç yönetimine karışma hakkını İngilizlerin elinden alıp, geleneksel yollarla devam etme kararı almıştır.1965 yılına gelindiğinde İngiliz sömürgeleri etkinliğini kaybetmiştir. Maldivliler sultanlık sistemiyle devam eden yönetimi devirip bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir. Maldivler tarihinde bir dönüm noktası olan bu olay İbrahim Nasır’ın cumhurbaşkanı olmasıyla başlamıştır. İki dönem boyunca cumhurbaşkanı olan İbrahim Nasır daha sonraysa bu görevini Me’mun Abdülkayyum’a devretmiştir.

Maldivler Cumhuriyeti’nin tarihi belirli arbedelere maruz kalmıştır. Sömürgesel olarak görülen bu güzel topraklar ancak 1965’li yıllara gelinince bağımsızlığını kazanabilmiştir. Maldiv halkının İslam’ı seçmesinin bir diğer sebebi de halkın bu zulme son verip kardeşlik duygularını benimsediği bir dini kendilerine uygun görmeleridir.

Maldiv halkı her gün namaz saatinde camiye gitmektedir. İbadetlerini yaptıktan sonra esnaf dükkânına dönmekte ve çalışmaya devam etmektedir. Maldivlerde dükkânlara girmeden önce ‘’Selamın Aleyküm’’ demek kadar içten bir cümle yoktur. Bu cümle sayesinde esnaf alışveriş yapacak kişiye indirim uygulamaktadır. Unutmadan aklınızda bulunması size yarar sağlayacaktır.

Maldivler İslami Otelleri

Maldivler İslami otelleri, İslam dininin bütün güzellikleriyle bezenmiş, İslam kültürüne uygun dizayn edilmiş otellerdir. İslam dinini sıkı sıkıya bağlı olan turistlerin tercih ettiği bu güzel oteller, size her imkânı sunmak özel olarak yapılmıştır. Özellikle Arap yarımadasından tatil yapmaya gelen yerli Araplar İslami otelleri tercih etmektedirler.

, , , , , , , , ,Bunlarda ilginizi çekebilir

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü