1. Anasayfa
  2. Maldivler Gezi Rehberi
  3. Maldivler Yemek Kültürü

Maldivler Yemek Kültürü

folder_openMaldivler Gezi Rehberi
commentYorum yapılmamış

Maldivler yemekleri denilince akla gelen temel besin kaynağı balıktır. Sofraların ana mönüsünü genellikle balık yemekleri oluşturmaktadır.

Maldivlerde Balık Kültürü

Maldivler Balık Kültürü
Maldivler yemek kültürü genelde balık üzerine yapılmaktadır. Dünyada en çok balık ihraç eden ülke Maldivler’dir. Turizmi ilk sıraya koyarsak ikinci sırada geçim kaynağı olarak balıkçılık vardır.

Balıkçılık doğrudan ülkenin yemek kültürünü de etkilemiştir. Deniz ürünlerinin lezzeti sofralara yansımıştır. Oldukça zengin olan çeşitleriyle her türlü pişirim bu ürünlerle yapılmaktadır.
Maldivler’de otellerin yemekleri özel olarak hazırlatması sonucu ortaya birçok lezzet çıkmaktadır. Turizmin yarattığı rekabet ortamı, denizden elde edilen ürünlerin tadını, sunuşuna ayrı bir pencere açmıştır

Maldivler yemek kültüründe balık dışında, tavuk ve et yemekleri ön plandadır. Müslüman seyahat severler için helal restoranların yanı sıra dünyanın her yerinden gelen misafirler için dünya mutfağı görsel bir şölen ile servis edilmektedir.

Salata ve makarnalar çeşitli şekilde sunulmaktadır. İtalyan pizzaları, Çin sushi’leri burada alternatif yemekler olarak çeşitler arasında bulabileceğiniz Maldiv yemekleridir.

Maldivler’de otellerin ilk hedefi müşteri memnuniyeti olduğundan dolayı otellerin tamamında yemekler oldukça lezzetlidir.

Maldivler Yemekleri Maldivler Mutfağı

Maldivler Mutfağı ve Yemekleri
Maldivler mutfağında Hint esintileri vardır. Hindistan cevizi dışında herhangi bir şey yetişmeyen Maldivlerde, dışarıdan alınan sebzelerin etkisinde birçok yemek yapılmaktadır. Bu da Maldivler mutfağının kendine özelliği dışında, dış dünya yemeklerinin de dolaylı yoldan Maldivlere girmesini sağlamıştır. Soslu yemekler çok rağbettedir. Köri sosu, tatlı sos, ekşi sos ve acı sos olmak üzere burada yemeklere koymak üzere birçok sos sunulmaktadır. Restaranların kapanış saatinin gece 1 olduğunu unutmamız gerekmektedir.

Unutmadan belirtmemiz gereken bir diğer husus ise Uzakdoğu kültürünün yemekler üzerindeki etkisidir. Konumu itibariyle komşu Uzakdoğu ülkelerinin Maldivler yemek kültüründe hakimiyet kurduğunu da söyleyebiliriz.

Tavsiye: Restoran’lar arasında Water-Bungalow’larda su üstü villalarda misafirler özel olarak yardımcılarına yemeklerini sipariş ettirebilirler. Gecenin ay ışığında, denize yansıyan parıltılarla çiftler, bungalov teraslarında karşılıklı mum ışığı eşliğinde yemeklerini yiyebilirler.

Sunset dinner on the beach diye adlandırılan konseptte denize karşı gün batımını izleyip yemekler yiyebilirsiniz. Balıkları kendiniz tutup, self servis olarak pişirip bu zevki yapmasından yemeğine her şeyiyle kendiniz yaşayabilirsiniz.

Maldivlerde kahve içmek için lokalleri kullanabilirsiniz. Sabah 5’te açılan lokallerde kahve ve çay kültürü adına çok gelişmiş alternatifler sunulmaktadır. İstediğiniz kahve, çay çeşidini sipariş edip, kafe havasında sunulan bu içecekleri yudumlayabilirsiniz.

Maldivler Kahve Çay Kültürü

Maldivler Çay ve Kahve Kültürü
Maldivler kahve çay kültürü yerel halk adına ayrı önem arz etmektedir. Keza resortlar ve oteller kahve ve çayı farklı şekillerde sunmaktadırlar. Burada sunulan kahve ve çaylar özel olarak yanlarında şekerlemelerle verilmektedir. Çikolata, ufak pastalar eşliğinde sunulan bu içecekler içinizi ısıtacaktır.

, , , , , , , , , , , ,Bunlarda ilginizi çekebilir

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü