1. Anasayfa
  2. Maldivler Gezi Rehberi
  3. Maldivlerin Başkenti Male

Maldivlerin Başkenti Male

folder_openMaldivler Gezi Rehberi
commentYorum yapılmamış

Maldivlerin Başkenti Male’dir. Ayrıca ülkenin en önemli şehirde başkent Male’dir. Başkent Male balık pazarı ve ticaretin merkezi olarak konumlanmıştır.

Başkent Male’de Hayat

Maldivlerin başkenti neresidir diye sorduğumuz zaman vereceğimiz cevap Maledir. Maldivlerin yönetim biçimi Cumhuriyettir. Buna rağmen ülkede İslami kuralların baskısı yüksektir. Yani genel anlamda Maldivler İslami bir Cumhuriyettir. Halka baktığımız zaman ülkenin tamamı Müslümandır.

Male otellerinde turistler istedikleri gibi tatillerini yapmaktadırlar. Malenin otellerinde alkol kullanımı, yemekler, güneşlenme dâhil her türlü imkan bulunmaktadır. Fakat halktaysa durum tam tersidir. Muhafazakâr bir halk vardır. Maldivlerin başkenti Malenin nüfusu 140.000 civarındadır. Başkent Male 2004 tusunami depreminden sonra ciddi miktarda hasarlanmıştır. Adanın büyüklüğüne göz atarsak uzunluk olarak 1,8 kilometre, en olaraksa 1,5 kilometre olarak ölçülmüştür.

Nüfus olarak bir hayli yoğun olan Male’de oturum alanları daralmaktadır. Bundan dolayı Hulhule adası ile Uluslararası Male Havaalanı arasına iskân alanları inşa edilmeye başlanmıştır.
Tavsiye: Malede kahvaltı yapmak istiyorsanız, relax ınn.’i tercih edebilirsiniz. Balkon türü inşa edilmiş teraslarda yapacağınız kahvaltı size değişik tatlar sunacaktır.

Maldivlerde Gezilecek Yerler

Maldivlerin başkenti Malenin en işlek caddesi ise Boduthakurufaanu Magu caddesidir. Birçok devlet konağı bu caddededir. Keza kafeler, halk buralarda yoğunlaşmıştır. Male’nin en büyük meydanı ise Jumhooree Maidhaan meydanıdır. Burası bağımsızlığı simgelediği için bağımsızlık meydanı adını almıştır.

Başkentte ve ülkede ulaşımın genel adı deniz ulaşımıdır. Ufak tekneler ile adalar arası gidiş gelişler yapılmaktadır.

Adada otellere ait özel deniz motorları vardır. Bu deniz motorlarıyla otellere gidilmektedir. Maldivlerin en gözde yerlerinden birisi ise Balık pazarıdır.

Maldivlerin başkenti Malenin en heyecanlı ve hareketi yüksek yeri olan balık pazarı insanların geçimini sağladığı en büyük ekonomik faaliyetidir. Sabah vaktinde avlanan balıklar temizlenip tezgâhlarda müşterisini beklemektedir. Maldivlere gitmişken bu balıklardan yememek olmaz. Fish Market olarak bilinen balık pazarından eşsiz Maldiv balıkları alıp, ister mangalda ister tavada yapıp tadabilirsiniz. Male balık pazarının hemen karşısındaysa taze sebze ve meyvelerin satıldığı Pazar vardır.

Malede gezilecek yerlerden bir başka yer ise 1656’da yapılan Cuma camisidir. Hukuru Miskiiy adıyla da bilinen Cuma camisinin Sultan İbrahim İskender tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Müslüman halk dışında camiye giriş yasaktır. Müslümanlar herhangi bir para ödemeden camiyi gezebilir. İbadetlerini yapabilirler.

Müslüman halkın en gözdelerinden bir diğer yapıysa Jumhooree Maidhaan’dır. Burası Maldivlerin en büyük camisini barındırmaktadır. Renkli kubbelere sahip bu camide aynı anda 6.000 insan ibadetini gerçekleştirebilmektedir.

Maldivler gezilecek yerleri veyahut Male gezilecek yerlerinden bir diğer önemli merkezide belirtirsek Maldiv Savunma Birimi. Burada fotoğraf çekmek yasaktır. Müze olarak kullanılan Ulusal Savunma müzesi adeta bir tarih barındırmaktadır. Burada aynı zamanda Sultan Parkı’da bulunmaktadır.

Male’de alışveriş mi yapmak istiyorsunuz? O zaman biraz da Malede nasıl alışveriş yapacağınızdan bahsedelim. Avustralya’dan getirilen köpek balığı dişleri burada satışa sunulmaktadır. İlginizi çekebilecek en önemli anektotların başında gelen bu dişler, Avustralya’da çok daha ucuzken, Male’de fahiş fiyatlardan sunulmaktadır. Malede ilginç olan bir diğer özellik ise alışveriş yapacağınız yerler sürekli olarak ikinci katta olmasıdır. Adada çok ciddi şekilde alışveriş yapacağınız alışveriş merkezleri yoktur. Elbise, parfüm gibi almak istediğiniz eşyaları bulamayabilirsiniz. Keza unutmadan tekrar etmek gerekirse adada alışveriş çok pahalıdır. Bu yüzden iki defa düşünüp, unutamayacağımız hatıra türü alışverişler yapmakta fayda vardır.

, , , ,Bunlarda ilginizi çekebilir

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü