1. Anasayfa
  2. Maldivler Gezi Rehberi
  3. Maldivler Mutfağı

Maldivler Mutfağı

folder_openMaldivler Gezi Rehberi
commentYorum yapılmamış

Maldivler mutfağı okyanus ürünleri ağırlıklıdır. Uzakdoğu kültürünün baharat sosları Maldiv yemeklerinde de yoğunlukla hissedilmektedir.

Maldivler Mutfağı

Maldivler mutfağı Hint mutfağının etkisinde kalmıştır. Baharat soslarıyla ünlü olan Uzakdoğu kültürünün yemeklerdeki etkisi Maldivlerde de hissedilmektedir. Hindistan cevizlerinden yapılan yemekler buna en güzel örnektir. Yemeklerde bazen ağır baharatlar kullanıldığı için ek olarak pilav yemekleriyle takviye yapılmaktadır.
Maldivler mutfağının en göze çarpan baharatları arasında karanfil, kimyon, zencefili sayabiliriz. Özellikle bu üç baharat terbiye edilmiş balıkla beraber sunulduğu zaman tadından yenmez bir hal almaktadır.

Maldivler mutfağının yemekleri sıcak ağırlıktadır. Yemeklerin yanında Hindistan cevizi vazgeçilmez bir garnitürdür. Bazen Hindistan cevizi dışında kızarmış patateste sunulabilmektedir.

Bilindiği üzere Maldivlere tatil yapmak için giden turistlerde dâhil, ada halkına sorulduğu zaman en favori yemek olarak balık yanıtını almaktayız. Turistlerin özellikle bekletilmiş kuru balığa bayıldıkları cevabını sık sık almaktayız. Tutulduktan sonra özel olarak saklama kaplarına koyulan, zaman zaman gömülen balıkların, bekletildikten sonra çıkarılıp terbiye edilmesini takiben yapılan orkinos ’un tadı, kelimelere sığmayacak kadar güzeldir.

Maldivler mutfağının geleneksel balık çorbası olan ‘’Garudhiya’’ ise balık yemeklerinin yanında vazgeçilmezlerdendir. Yapımında kullanılan soğan, pirinç pilavı, limon ile balıkların yanında masaya sunulmaktadır.
Unutmadan Mas Huni’dende bahsetmemiz gerekmektedir. Hindistan cevizinin yanında ton balığı, soğan ve limon eşliğinde yapılan en bilindik yemeklerden biride Mas Huni’dir.

Taptaze pişmiş şekilde buharıyla sunulan Mas Huni ada halkının çok sevdiği bir yemektir.
Yine Rihaakuru olarak bilinen, Maldivler mutfağının ezme garnitürlerin başında olan yemeğimiz ise en güzel balık ezmesi olarak tarif edilir.

Adada alkol yasak olduğundan dolayı açık alanlarda, kafelerde ve restaurantlarda alkol bulundurulmamaktadır. Fakat Maldivler bir turizm cenneti olduğu için otellerde ve Resortlarda alkol sunulmaktadır. Bunun arkasındaysa ada yönetimi turizmi baltalamamak istemesi, her türlü imkânı sunmak, hem ekonomik anlamda ülkeye, emde bu güzel cennet adaların turizmden mahrum bırakılmaması adına önlem alınması gelmektedir.

Ada halkının dini inançları gereği alkol yok, fakat turizm sektörü adına alkol var diyebiliriz. Domuz eti içinde aynısı geçerlidir. Halk asla yemez ve bulundurulması yasaktır. Fakat otellerde, Resortlarda istek dâhilinde hemen tedarik edilip sunulabilmektedir.

Maldivler mutfağının tatlılarından da söz etmemiz gerekir. En bilinen tatlı yemeği Bodibaiy adıyla sunulan şeker ve pirinç ile harmanlanmış Maldivlerin muhallebisidir. Aynı zamanda Bodibaiy’in içine isteğe göre mango, muz, papaya türü meyvelerde konulabilmektedir.

Maldivler adalarında yetişen Hindistan cevizi, nar, ananas gibi başlıca yiyecekler vardır.
Özellikle kahve ve çay kültürü adada oturmuştur. 5 çayı olarak tabir ettiğimiz kültür Maldivlerde de geçerlidir. Adada 3 öğün yemek sunulmaktadır.

Gulha olarak adlandırılan un,pirinç,hamur karışımı yağda kızartılmış balık topları yine favori yemekler arasındadır.

Kulhi Boakibaa olarak adlandırılan basmati pirinçle, ton balığı karışımı olan, üzerineyse zencefil, sarımsak, köri yaprağı, limon parçaları, tuz koyulup fırına verilen tava çeşidi yemekte önemliler arasındadır.
Maldivlerde, Bajiyaa isimli Hindistan cevizli, baharatlı hamur yufkada belirli şekillerde yapılıp yağda kızartılmaktadır.

Son olarak Maldivler mutfağının bir diğer tatlı çeşidinden bahsedersek, Foni Boakibaa’da muhallebiden farklı olarak tercih edilen tatlılar arasındadır.

, , , , , , , , , ,Bunlarda ilginizi çekebilir

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü