Maldiv Adaları Nasıl Oluştu?

0

Maldiv adaları yıllar süren oluşum sürecinden sonra eşsiz güzelliğine kavuşmuştur. Mercanlarla kaplı olan adalar adeta cennetin dünyada görünen yüzüdür.

Maldiv Adaları Nasıl Oluştu?

Maldiv adaları, kuzey kısmındaki Lakshadweep Adası’ndan, güneydeki Chagos Adası’na kadar oldukça özgün bir yapıya sahiptir. Her adanın etrafı, birer mercan adası ile çevrilidir. Bu mercan adaları ‘faru’ adı verilen bir dizi dairesel kireçle kaplanmış kayalık topluluklarından oluşmaktadır. Maldiv Adaları, yaklaşık 6 metre derinliğindedir. Adalar koyu humus karışımı ile bir yıllık bir süreçte biriken hayvan ve bitki kalıntılarından oluşan organik bir tabaka ile kaplıdır. Evrim Teorisi’nin babası Charles Darwin, Pasifik ve Atlantik’teki benzer atollerde yaptığı araştırmalardan sonra, 1842 yılında, atollerin volkanik toprakların deniz seviyesinin üstüne çıkması ile ortaya çıktığı ve mercan kayalarının da bu volkanik toprak parçalarının kenarlarında oluştuğu tezini öne sürmüştür.

Maldivler Mercan Adaları Nasıl Oluşmuştur?

Adacıklar, akıntıların ve gelgitlerin organik atıkları, bitki ve ağaçlar tarafından koloni haline getirilmiş kum marinalarına süpürmesi sonucunda şekillenmiştir. Darwin, Maldivler’deki araştırmalarını sürdürürken, bu adaların diğer mercan atollerinden farklı birtakım özelliklere sahip olduğunu gözlemlemesine rağmen, mercan adalarının oluşumu ile ilgili ileri sürmüş olduğu teorinin Maldivler için de geçerli olduğunu iddia etmiştir.

Bilim İnsanları Tarafından Kabul Edildi

Bu tez birçok bilim insanı tarafından kabul görmüştür. Daha sonra, ünlü Avusturyalı araştırmacı ve dalgıç Hans Hass, mercan adacık platolarının deniz seviyesinin üzerine çıkana kadar yüzyıllar boyunca Hint Okyanusu’nda yer alan su altı dağ zincirinde oluştuğunu ve zamanla su seviyesinin üzerine çıktığını ileri sürmüştür. Bütün bu savlara ve araştırmalara rağmen, küçük bir kara parçasının suyun gerdirme kuvveti ile nasıl parçacıklara ayrıldığı sorusu Maldivler’in esrarı olarak kalmıştır.

Maldivlerde Eşi Görülmemiş Balayı Fırsatları
Constance Halaveli'de Tüm balayı çiftlerine özel %40 indirim.
Constance Halaveli'de Tüm balayı çiftlerine özel %40 indirim.
W Retreat Resort'da %45 özel indirim.
W Retreat Resort'da erken rezervasyonlarda %45 özel indirim.
Anantara Veli'de %30 özel balayı indirimi.
Anantara Veli'de %30 özel balayı indirimi.
Sheraton Full Moon'da %45 özel indirim.
Sheraton Full Moon'da erken rezervasyonlarda %45 özel indirim.
Lux Resort'da %20 özel balayı indirimi.
Lux Resort'da %20 özel balayı indirimi.
Anantara Dhigu'da %30 özel balayı indirimi.
Anantara Dhigu'da %30 özel balayı indirimi.
Lily Beach'de 4 gece kalan herkese 5. gece hediyemizdir.
Lily Beach'de 4 gece kalan herkese 5. gece hediyemizdir.
Dünyanın en iyi Maldivler tur operatörü WTS'nin yıl boyunca her gün, en avantajlı üstelik para iadesi garantisiyle özel paket fiyatları için Maldivler Balayı.
Bilgi için: +90 212 237 90 60
Paylaş:

Yazar

Maldivler'de sizlere mükemmel bir tatil yaşatmak ve hayallerinizi renklendirmek için alanında uzmanlaşmış profesyonel ekibimiz, her türlü seyahat ve etkinlikleriniz için, bütçeniz ve talebiniz doğrultusunda en iyi hizmeti sunmaktadır. Maldivler ile ilgili aklınıza takılan her şey için bize ulaşabilirsiniz.

Cevap Yazın

CANLI DESTEK
Haberler