1. Anasayfa
  2. Maldivler Soru Cevap
  3. Maldiv Adaları Nasıl Oluştu?

Maldiv Adaları Nasıl Oluştu?

folder_openMaldivler Soru Cevap
commentYorum yapılmamış

Maldiv adaları yıllar süren oluşum sürecinden sonra eşsiz güzelliğine kavuşmuştur. Mercanlarla kaplı olan adalar adeta cennetin dünyada görünen yüzüdür.

Maldiv Adaları Nasıl Oluştu?

Maldiv adaları, kuzey kısmındaki Lakshadweep Adası’ndan, güneydeki Chagos Adası’na kadar oldukça özgün bir yapıya sahiptir. Her adanın etrafı, birer mercan adası ile çevrilidir. Bu mercan adaları ‘faru’ adı verilen bir dizi dairesel kireçle kaplanmış kayalık topluluklarından oluşmaktadır. Maldiv Adaları, yaklaşık 6 metre derinliğindedir. Adalar koyu humus karışımı ile bir yıllık bir süreçte biriken hayvan ve bitki kalıntılarından oluşan organik bir tabaka ile kaplıdır. Evrim Teorisi’nin babası Charles Darwin, Pasifik ve Atlantik’teki benzer atollerde yaptığı araştırmalardan sonra, 1842 yılında, atollerin volkanik toprakların deniz seviyesinin üstüne çıkması ile ortaya çıktığı ve mercan kayalarının da bu volkanik toprak parçalarının kenarlarında oluştuğu tezini öne sürmüştür.

Maldivler Mercan Adaları Nasıl Oluşmuştur?

Adacıklar, akıntıların ve gelgitlerin organik atıkları, bitki ve ağaçlar tarafından koloni haline getirilmiş kum marinalarına süpürmesi sonucunda şekillenmiştir. Darwin, Maldivler’deki araştırmalarını sürdürürken, bu adaların diğer mercan atollerinden farklı birtakım özelliklere sahip olduğunu gözlemlemesine rağmen, mercan adalarının oluşumu ile ilgili ileri sürmüş olduğu teorinin Maldivler için de geçerli olduğunu iddia etmiştir.

Bilim İnsanları Tarafından Kabul Edildi

Bu tez birçok bilim insanı tarafından kabul görmüştür. Daha sonra, ünlü Avusturyalı araştırmacı ve dalgıç Hans Hass, mercan adacık platolarının deniz seviyesinin üzerine çıkana kadar yüzyıllar boyunca Hint Okyanusu’nda yer alan su altı dağ zincirinde oluştuğunu ve zamanla su seviyesinin üzerine çıktığını ileri sürmüştür. Bütün bu savlara ve araştırmalara rağmen, küçük bir kara parçasının suyun gerdirme kuvveti ile nasıl parçacıklara ayrıldığı sorusu Maldivler’in esrarı olarak kalmıştır.

, , ,Bunlarda ilginizi çekebilir

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü