Maldivler balıkçılık konusunda gelişmiş bir ülkedir. Ada halkının temel mesleklerinden birisi balıkçılıktır.

Maldivler Balıkçılık

Maldivlerin temel besin kaynağı balıktır. Bunun yanında meslek olarak Maldiv adalarında temel geçim kaynağı da balıkçılıktır. Deniz ürünleri ada halkının en büyük uğraşı konumundadır. Genel anlamda yerel halka meslekleri sorulduğu zaman balıkçılık yanıtını almak mümkündür. Maldivler balıkçılık sektörünün gelişmesine baktığımız zaman devlet teşviklerinin katkısını görmekteyiz.

1974 senesinde “Dhoni” adı verilen balıkçı botu, balıkçığı geliştiren adımlar atmıştır. 1977 senesindeyse Felivaru adasında Japonların yaptığı konserve fabrikasıyla da balık konserve üretimi yapılmaya başlanmıştır.

Male Balık Pazarı

Maldivler’in başkenti Male’de bulunan balık pazarı her yönüyle ekonomiye can vermektedir. Male’de tatil yapan turistler balık pazarını gezmeye gelmektedir.

Maldivlerde balık restoranların çokluğu, balıkların çeşitli pişirim çeşitleriyle size sunulması, ülkenin bu konuda ne kadar geliştiğini göstermektedir.

Toparlarsak, Maldivler balıkçılık dediğimiz zaman, ada halkının temel geçim kaynağı ve besin kaynağı olduğunu söyleyebiliriz.

Tavsiye: Maldivlere giderseniz balık yemeden dönmeyiniz. Özellikle fırında, Uzakdoğu soslarıyla terbiye edilip, Hint baharatlarıyla bezenen orkinos yemeyi unutmayınız. Yanındaysa Maldivlere özgü balık çorbası isteyiniz. Unutmadan Male’deki balık pazarını da gezin.

Paylaş:

Yazar

Maldivler'de sizlere mükemmel bir tatil yaşatmak ve hayallerinizi renklendirmek için alanında uzmanlaşmış profesyonel ekibimiz, her türlü seyahat ve etkinlikleriniz için, bütçeniz ve talebiniz doğrultusunda en iyi hizmeti sunmaktadır. Maldivler ile ilgili aklınıza takılan her şey için bize ulaşabilirsiniz.

Cevap Yazın

CANLI DESTEK
Haberler