1. Anasayfa
  2. Maldivler Gezi Rehberi
  3. Maldivler Yönetim Biçimi

Maldivler Yönetim Biçimi

folder_openMaldivler Gezi Rehberi
commentYorum yapılmamış

Maldivler yönetim biçimi Cumhuriyettir. Yıllar boyu çeşitli ülkelerin sömürgesi durumunda olan Maldivler bugün bağımsızdır.

Maldivler Yönetim Biçimi

Maldivlerin yönetim biçimi Cumhuriyettir. Maldivler yönetim biçimi Cumhuriyet olmadan önce İngiltere tarafından yönetilmekteydi. Sömürge durumunda olan bu adalar 1965 yılında kendi bağımsızlığını ilan edip İngiltere hâkimiyetinden çıkmıştır.

Maldivler önce Portekiz daha sonraysa İngiltere hakimiyetinde sömürge olarak yönetilmiştir. 11 Kasım 1968 senesinde cumhuriyet ilan edilmiş ve bağımsızlık kazanılmıştır. Başkent Male olarak belirlenmiştir.

Maldivlerde kullanılan resmi dil ise Dhivehi dilidir. Maldiv adalarına ulaşım uçakla aktarmalı olarak sağlanmaktadır. Maldiv adaları birçok ülkeden vize istememektedir. Temel nedeni bu eşsiz adalar aracılığıyla turizm sektörünü sürekli olarak üst düzeyde tutmak ve ülke ekonomisini canlandırmaktadır.

Maldivlerde Yönetim Değişikliği

Seneler 1978’i gösterirken Cumhuriyetin başına Me’mum Abdulkayyum geçmiştir. Me’mun Abdulkayyum 2008 senesinden sonraysa yönetimi muhaliflerin başkanı Muhammed Naşid’e bırakmıştır. Dış devletler ve özellikle batılılar tarafından diktatörlükle suçlanan Me’mum Abdulkayyum yönetimi bırakırken diktatörlükle suçlanmıştır. Maldivler yönetim biçiminden bahsedersek, halk her ne kadar Abdulkayyum’u sevse de 30 yıllık süreç diktatörlük olarak adlandırılabilir. Bunu çözen düğüm ise yeni lider Muhammed Naşid’in konuşması olmuştur. Naşid konuşmasında “Dünyada hiçbir ülke yoktur ki 30 yıl sonunda bu şekilde el değiştirmiş yönetimi barışçıl yollarla halletmiştir” diye not düşmüştür.

Maldivler Cumhuriyeti hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

, , , , , , , , , , , , ,Bunlarda ilginizi çekebilir

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü