1. Anasayfa
  2. Maldivler Gezi Rehberi
  3. Maldivler Sağlık

Maldivler Sağlık

folder_openMaldivler Gezi Rehberi
commentYorum yapılmamış

Maldivler sağlık dediğimiz zaman aklımıza adanın ne denli sağlık sektöründe geliştiği, alternatif sağlık dallarında ne durumda olduğu gelmektedir.

Maldivler Sağlık

Maldivler sağlık sektörü son yıllarda büyük gelişim kat etmiştir. Toplamda 5 hastane Maldiv halkına hizmet etmektedir.2010 verilerine göre 47 adet uzman doktorun bulunduğu Maldivlerde, 150 ye yakın hemşire ve birçok sağlık çalışanı vardır.

Maldivler Cumhuriyeti 1200 tane adasıyla İslami yönetim biçimiyle varlığını sürdürmektedir. Maldiv cumhuriyetinde Türklerden vize talep edilmemektedir.

Maldivler tatili son yılların en gözde tatil paketlerinden birisidir. Çiftlerin bu adayı görmek istemesinin altında birçok neden yatmaktadır. Cennetten kopmuş bir parça gibi görünen bu adalar, sizi rüyadaymışsınız hissine kaptırıyor.

Son yıllarda yapılan araştırmalarsa bu güzelliğin insanlar üzerindeki etkisi yönünde. Adada yapılan araştırmalar gösteriyor ki, Maldivlerde tatile giden insanların sağlıkları, gitmeyenlere oranla çok daha iyi. Pozitif enerji bakımından önem arz eden bu araştırma insan ömrü üzerinde büyük fark yaratıyor.

Tatile gitmek tek başına sizi iyi hissettirmiyor, vücudunuzda var olan hormonların etkin çalışmasını sağlayıp kan basıncınızın düzenini belirliyor. Kan basıncını kontrol altına altından sonraysa uyku düzeninizin doğrudan etkilenmesiyle, düzenli olarak uyuyabiliyorsunuz.

Keza formda kalmak adına da tropikal bölgelerin sürekli olarak tercih edildiği notu düşülüyor.

Maldivlere gelenlerde ilginç bir şekilde belirlenen bir diğer özellikse kilo problemi olanlarda göze çarpıyor. Adaya gelenlerde kilo olarak fazlası olanlar, kısa zamanda bu fazlalığı atabiliyor. Güneş ve dinamik bir tatile ev sahipliği yapan adalar, dalış sporu, spa masajı eşliğinde sınırsız hizmet kalitesi sunmaktadır.

Maldivler sağlık açısından ayrı bir araştırma ise, Tayland ve Peru üzerinde yapıldı. 2 haftalık tatilin öngörüldüğü uzman görüşünde, Tayland ve Peru’dan Maldiv adalarına giden insanlar üzerine ölçülen kan basıncı değeri %5 oranında aşağıda seyrederken, sürekli olarak çalışanların kan basıncı değeri ise %3 olarak arttığı gözlemlenmiştir. Tatile gönderilen insanlar %20 oranında daha iyi uyku kalitesi, gitmeyenlerde ise %15 oranında kötü uyku kalitesi ölçülmüştür.

Kişisel gelişim ve stres ölçümlerinde ise Maldivlerde tatile gönderilenlerin %75 oranında daha fazla rahatlık, gevşeme derecesiyle rahatladığı, tatile gitmeyenlerin ise %25 oranında daha fazla kasvetli olma, düşünce ve stresle baş başa kaldığı görüldü.

Maldivler sağlık açısından sunduğu spa masajı, beyaz kum tedavisi, tropikal okyanusun sularında yüzme keyfi, yağlı masajların jakuzi, sauna ve termik odalarda sunulmasıyla insanlar üzerinde etki bırakıyor. Bir diğer araştırmadan bahsedersek İngiltere’de Sağlık Derneğinin tur sorumlusu Kuoni’yle gerçekleştirilen röportajda, psikoterapist eşliğinde ‘’kan basıncı ve tatil’’ başlıklı açıklamalarında önemli açıklamalar yapılmıştır. Başlığı’’ uyku düzeniyle gevşeme üzerine metodoloji’’ pasajı olan bu açıklamalar kayda değer bir kanıdır. Özellikle bağışıklık sisteminden bahsedilen bu röportaj, psikoterapist Nuffield Health’ın 2012 yazında 15 ayrı gönüllüyü kontrol altında izlemesiyle elde edilmiştir.

, , , , , , , , , ,Bunlarda ilginizi çekebilir

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü