1. Anasayfa
  2. Maldivler Gezi Rehberi
  3. Maldivler Tarihi

Maldivler Tarihi

folder_openMaldivler Gezi Rehberi
commentYorum yapılmamış

Maldivler tarihinde, geçmişten günümüze Portekizliler, Hollandalılar ve İngilizlere ev sahipliği yapmıştır.

Maldivler Tarihi Detaylar

Maldivler adaları yerleşim olarak çok eski tarihlere dayanmaktadır. Önceleri Budist olan ada halkı, Arap tüccarlar tebliğiyle beraber Müslüman olarak din değiştirmiştir. Bul Barakhat Al-Bar Bari eşliğinde gerçekleşen bu tebliğ adanın kaderini değiştirmiştir.

Portekiz, Hollanda ve İngiltere sömürgesi olan Maldiv tarihinde, kısa süreli hâkimiyetlerle sürekli olarak el değiştirmiştir. 80 yıl süren İngiliz hâkimiyeti sonrasında 1965 senesine gelindiği zaman Maldiv halkı ayaklanıyor ve bağımsızlığını kazanıyordu. Kral Muhammad Fareed saltanı devam ederken, halk artık bu saltanatı istememekte ve özgürlüğüne kavuşmaktaydı.

Maldivler tarihine baktığımız zaman, 1968 senesinde tek adam dönemi bitmiş İbrahim Nasir’in önderliğinde Cumhuriyet rejimine geçişmiştir. Cumhuriyetin ismi Maldivlerde sadece kelime olarak kalmaktadır. Çünkü Maldivler İslami kurallarla yönetilen bir ülkedir. Cumhuriyete geçişle beraber Maldiv adalarının ismi Maldivler olarak değiştirilmiş, Maldivler Cumhuriyeti olarak da resmi literatürde tarihe geçmiştir.

1968 yılından beri Me’mum Abdulkayyım eşliğinde giden yönetim 2008’de Muhammed Naşid’e devredilmiştir. Yönetim değişikliği Maldivler tarihinde dönüm noktasıdır. Muhammed Naşid her ne kadar muhalefet olsa da, başkanlık koltuğuna çıkarken yaptığı konuşmasında “diktatör” olarak nitelendirdiği Me’mum Abdulkayyım’a teşekkür etmiş ve şükranlarını sunmuştur.

Öneriyoruz: Maldivler Nerede? yazımızda ilginizi çekebilir.

, , , , , , , , , , , ,Bunlarda ilginizi çekebilir

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü